עמיר אילן      שף  |  מורה  |  עיתונאי

עמיר נמצא ב: ישראל
-

שמי עמיר אילן וכל עיסוקי המקצועיים הם בעולם האוכל. רבים מכירים אותי דרך המנות שיצרתי בעשור האחרון כמו: כנפי עוף ברוטב חריף, הום פרייס, ופילדלפיה סטייק... אך פרט לתפקידי כשף של מסעדת דיקסי בתל אביב עסקתי ביצירה מגוונת בתחום הקולינארי: הדרכה והוראת בישול, פיתוח מוצרים לחברות מזון, כתיבה עיתונאית לסוגיה, טלויזיה, וידאו ועוד. המיזם האחרון שלי בתחום המזון הוא "מאיה טאקו בר": אוכל מקסיקני / על-אתני בו מגישים מבחר בשרים, סלסות ורטבים כרוכים בטורטייה טרייה. קראו עוד >>מכה חזקה על ברז סגור

מאת עמיר אילן, May 19, 2007, תחת מסעדה מאלף ועד תו

במקצוע השוחק ביותר בעולם (בשביל מה להתווכח?!),
זקוק הטבח לאתגרים וריגושים חדשים - כל הזמן.

קטלוג ביגוד מקצוע של חברת Chefwear

יום ראשון. הוא מגיע בעשרה לשמונה - עשר דקות לפני התחלת המשמרת.הוא ומתמתח משרידי השינה שהוטרדה.
מתבונן משך נצח בלוקר שעוד לא הספיק להתאוורר מאז ליל אתמול.
שולף זוג מכנסיים, חולצת כותונת לבנה עם ריח מוגזם של שמן מחומצן וזוג כפכפים פלסטיים בצבע שחור. שלש דקות והוא כבר טבח אוריגינל; כמה שאיפות נמרצות של הסיגריה (שלא תנוצל עד תום), מלוות אותו במדרגות עד לפתח המטבח.
אור ניאון קר, מחומם מעט בקרני שמש מקבל את פניו; אך מה שמוחק את שרידי התרדמה ועייפות הלילה של אתמול הם הקולות.
מים זורמים, צקצוק צלחות (ושתים מתנפצות), קול טריקת מקרר (ושוב, כדי לוודא), חדשות בפרסית נשמעות במעורפל מן המחסן שלמעלה - וכל זה על הרקע הבלתי נגמר של המיית המנדף הענקי ששואג במונוטוניות כמו היה מנוע מטוס בחניית ביניים.
הוא פותח את שלש דלתות המקררים, יורד לישיבת מכרע ומתבונן. בזווית העין הוא קולט את מלצרית הבוקר, עינת.
”מה הסיכוי לקפה - אהובה יחידה שלי?!“
”כמו מים לשוקולד”.
???
”אני חייב לך את חיי“
”חמש דקות“ היא מרגיעה (ומקיימת).
המראה של מה שהיה במקררים לא היה מלבב. עוד פחות מזה - מה שלא היה.
הכל נגמר אתמול, מאיפה אני מתחיל את ההכנות?
הוא טרק את דלתות המקררים, ומשך לוודא שהם סגורים היטב. כעת הסתובב, נשען עם כל משקלו על משטח העבודה המבריק, הניח רגל תורנית במנוחה וגמע את הקפה המנחם.
יום חדש במטבח מרגש - כי הוא באמת חדש. הכל יתחיל שוב - והכל ייגמר בסופו של יום.

יום ראשון, השבוע מתחיל.
”רנצ’יליו“ הגיעה לדרגת החום המירבי. הוא אוחז כד להקצפת חלב, משחרר שתי אוושות קיטור מהצינורית ומשקע אותה בשליש הכד. במיומנות, אותה רכש בשנה האחרונה, משחרר בהדרגה את הקיטור עד לפתיחה מירבית. מקשיב כעת לצליל התרועה של החלב המתקצף. מגע יד בצידי הכד מאשר את האבחנה והברז נסגר בקלילות. כעת שחרור מים להורדת הטמפרטורה וקפה טרי נטחן לתוך הפילטר, קצת מעליו. דחיסה מדוייקת אותה סיגל ממש בשבועיים האחרונים חותמים את הגרגרים במקומם והמים החמים קולחים דרכם בזרזיף משכר של צבעי חום ולבן שנהב. על פני הספל מתפרס לו שטיח קטיפה נמרי עם אינסוף גוונים של חום ולבן. הריח הממכר כבר ממלא את חלל המטבח. סחרור קל של החלב המוקצף ונהר לבן שוצף אל הקפה המוכן. כעת הוא מתפנה אל דף הקניות.
שפתו העליונה פוגשת בקצף הקריר. אשלייה מרגשת, הרי בעוד שבריר של זמן, קפה ארומטי רותח יזרום אל מתחת ללשון ויפתח באופן רשמי את הבוקר.
היום הוא יקנה עצמות עוף וירקות להכנת הציר. הוא בטח יספיק גם לצמצם חלק ממנו לזיגוג - דבר שיחסוך עוד המון זמן בארוחה. אחרי הכל נותרו רק עוד ארבעה ימים…

בראיון לעיתון מסויים נשאלתי בפעם האינספור מה בעצם מבדל שף טוב מבשלן מעולה, וככל שנוקפות השנים מתבססת התשובה ונחקקת באבן: שף מוכשר הוא מורה אמיתי - ולכן הוא יוכל להעביר את החווייה לטבחים.
הרי ברור לכל יוצר בתחום הקולינארי שמסביבו נוצרים דברים מופלאים - הרבה יותר וכל הזמן. חובבים מושבעים יוצאים מגידרם כדי להביא מצרכים משובחים מקצוות תבל, הם לומדים את רזי הבישול האלזאסי, הטוסקאני, הקוריאני והקליפורני.
הם מזמינים חברים ובני משפחה לגעת בשמים.
הם עושים הכל בעצמם.
ייקשה עליהם להיעזר באנשים נוספים כי הם חסרים את היכולת לפרק את תהליך העשייה לשלבים. יתרה מזו, הם לא יוכלו להעביר את כוונותיהם לאחרים בזמן הקריטי שבין הצלחת התבשיל לכשלון קולוסאלי.
שף מקצוען ייצור גולם אשר המפתח לשליטה בו - מצוייה אצל הטבחים שלו.
לעומת החובב, היצירה שלו מבוססת על האצלתה לטבחים - הם יוצרים לכל דבר, מחוייבים ומגויסים למטרה.

לי זכור יותר מכל, מתכון שהצלתי מקרובת משפחה לפני לכתה מאתנו. היה זה פאי בשר אגדי.
כתמיד, הבצק היה המפתח להצלחת הפאי והדגש היה על כמות מינימלית של נוזלים בהכנתו. ההסבר לווה במתכון צולע עם כלי קיבול מגוונים - כף מרק פולנית, כוס שמקבלים עם חרדל צרפתי קטן וחשוב מכל:
מעט מים - כמה שיוצא ממכה חזקה על ברז סגור.

קדימה ב מסעדה מאלף ועד תו: התפריט (חלק א')

אחורה ב מסעדה מאלף ועד תו: קרואסון בשתים עשרה שניות8 תגובות לסיפור 'מכה חזקה על ברז סגור'

לקרוא את התגובות ב-RSS

 1. מאת שחר

  20 May, 2007 בשעה 9:47

  זה עתה גיליתי את הבלוג דרך שמה! ואני משוכנע שעוד אנבור בו רבות. לאור סדרת ’מסעדה מאלף עד תו‘ הייתי שמח לשמוע את חוות דעתך על הרעיון המשובב הבא שעלה במוחי כבר די מזמן והועלה לבלוג שלי לאחרונה.

 2. מאת nitt

  21 May, 2007 בשעה 13:09

  מעלף.

 3. מאת שחר

  21 May, 2007 בשעה 19:10

  מתנצל, רק עכשיו גיליתי שבתגובה הקודמת שלי קישרתי לפוסט על אוכל ועל מסעדנות אבל לא לזה שאליו התכוונתי. הנה הפוסט שאליו התכוונתי. סליחה.

 4. מאת חגית

  7 June, 2007 בשעה 18:58

  איזו כתיבה נפלאה,….וכל מילה בסלע!

 5. מאת makhshefa

  10 June, 2007 בשעה 19:20

  לאחרונה נתקלתי בבלוג הזה, והוא נכנס למועדפים אצלי אחרי 5 דקות:) תודה על כתיבה נפלאה וטעימה, אני חושבת שאתה בן אדם שמאוהב במקצוע שלו קשות ובעיניי זה הופך אותך לאומן. בבקשה תמשיך לכתוב, אל תזניח את הבלוג המקסים הזה….

 6. מאת אסתר

  12 June, 2007 בשעה 19:40

  הבלוג הכי מקסים שגלשתי בו, הגרפיקה - כל הכבוד למאיה. תגיד לה.
  והכתיבה שנותנת לי את התחושה שאני איתך במטבח. והמתכונים - אני מחכה ליום חופש כדי להתחיל להתנסות בחלק מהם.
  אילן, ישר כח. ואנא תמשיך.

 7. מאת אחת מכאן

  31 October, 2009 בשעה 11:53

  מסיימת את הקטע הזה ורצה להכין קפה חזק וריחני ולקחת יניקה מסיגריה על רקע החורף שהגיע. אחלא בלוג, תענוג לקרוא.

 8. מאת אחת מכאן

  31 October, 2009 בשעה 11:56

  בנוגע להבדל בין בשלנית לשפית, הנקודה בעיני אינה יכולת ההוראה, אלא הידע העמוק על המטא- של חומרי גלם, תהליכי בישול, עבודת מסעדה ועוד.

  אני רואה את זה בדומה להבדל שבין האנתרופולוגית והתיירת/כתבת. המבקרת (גם לתקופות ארוכות) יכולה לאגור ידע ותובנות אתנוגרפיות רבות וחלקן גם מדויקות. האנתרופולוגית החוקרת תדע לחבר אותן לידע קודם, לתיאוריה על תרבות; היא תפרק את הידע ואז תרכיב אותו מחדש כתובנות חדשות על העולם.

  התהליך מתרחש בעזרת א/נשים אחרים/ות - עוזרי ועוזרות מחקר, שהיצירתיות, חדות המחשבה והיכולת לרדת לפרטים הקטנים וגם לראות תמונה גדולה של כל אחת ואחד מהם יוצרים את העבודה הסופית.
  החוקרת הזו יכולה להיות מורה/מרצה די גרועה, ממש כמו שפים/יות.

להגיב